21 Kasım 2013 Perşembe

Gezi önerisi : Burgazada

 
Burgazada, bir vapur mesafesi kadar yakın, Bostancıdan 45 dakikada istanbul'dan uzaklaşıp bu güzel adanın sokaklarında dolaşmaya başlayabilirsiniz. Bize alışkanlık olmuş adaya gidelim deyince hep aklımıza büyük ada geliyor ve devamlı oraya gidiyoruz, bu sefer değişiklik yapalım hadi hiç gitmediğimiz bir adaya gidelim dedik.


İskelede motordan iner inmez hemen karşımıza gelen ilk sokaktan yukarı doğru çıkıp sokakları arşınlamaya başladık. Tarih 28.Ekim olmasına ragmen hava güneşliydi, hem sonbahar gelmiş yapraklar dökülmüş hemde güneş bizi ısıtmaya devam ediyordu, kısaca tam gezme havasıydı.

 
Ada sokakları birbirinden güzel evler, harika çiçekler ve yerlere dökülmüş yapraklarla doluydu. Yaz bitince evlerin bazıları boşalmıştı fakat adada yaz kış yaşayan bir kesim halen evlerindeydi. Köşkler, güzel birkaç kilise, camiiyi fotoğrafladım..
 
 
Burgazada demek aynı zamanda Sait Faik Abasıyanık demek, zamanında burada yaşamış ve hikayelerinin çoğunda ada sokaklarını konu etmiş bu yazarın benim için anlamı ayrıca çok büyük. Türk hikayeciliğinin önde gelen isimlerinden olan Sait Faik hiç evlenmemiş ve çocuğu olmamıştır ama biz tüm Darüşşafaka Lisesi mezunları onun çocukları sayılırız. Çünkü kendisi eserlerinin telif haklarını ve tüm mal varlığını Darüşşafaka'ya bağışlamıştır. Her satılan Sait Faik eseri bizim eğitimimize katkı sağlamıştır, kendisine edebi olarak hayran olmanın yanı sıra ayrıca bağışlarından dolayı da minnettar olan binlerce darüşşafakalıdan biriyim. Cemiyetimiz ünlü yazarın hayatının son yıllarını geçirdiği adadaki köşkünü restore ederek Mayıs 2013te Sait Faik Abasıyanık müzesi olarak halka açtı. Yazarın kişisel eşyalarınında sergilendiği müze Pazartesi ve Salı günleri kapalı olduğu için biz maalesef gezemedik ama sizin yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.
 
 
Biz ada sokaklarını arşınlarken öğlen oldu ve karınlarımız acıkmaya başladı. İskelenin solunda dizilmiş birbirinden güzel balıkçılardan birinde yemek yiyebilirsiniz. Özellikle Barba Yani çok meşhur. Bizde balıkçılardan birinde güzel bir yemek yedik. Bizim minikler kendilerini doyurmadan once masadaki tüm ekmeklerle martıları doyurdular.
 
 
Gezide yanımızda iki tane 4 yaş insanı olduğu için onları da memnun etmeye çalıştık. Adada faytonların park edildiği yerin hemen yanında park var, biraz parkta oynadılar, sonra sokaklarda birlikte gezip çalı topladılar, restoranın bahçesindeki köpeği sahiplenip ona Efe adını verdiler :)
 
 
Adaya gelip de faytona , bisiklete binmeden olmaz, yemekten sonra spor olsun diye minikleri arkaya atıp bisiklete bindi poyraz teyzesiyle, Onur annesiyle. Faytona sırf çocuklar çok istedi diye binip mini bir tur attık, zira zaten sokakları kendimiz gezmiştik. Aslında ada oldukça büyük, Kalpazankayaya gidemedik mesela çünkü bizim minik adamların yürüme kapasitesi bir yerde bitiyor ve kucak diye tutturmaya başlıyorlar.
 
 
Derken akşam oldu bile, bir günde bol bol gezip, eğlendik, güzel yemekler yedik ve çocukları eğlendirdik, bir tatil günü için oldukça güzel bir program oldu. Akşam motorla geri dönerken güneş batmak üzereydi ve harika bir manzarayla adayı arkamızda bıraktık..
 

2 yorum:

 1. tìm thuê dịch vụ kế toán tại hưng yên
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại vĩnh phúc
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại phú thọ
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại hải dương
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại quảng ninh
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại thái bình
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại bắc giang
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại thái nguyên
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại nam định
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại thanh hóa
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại hà nam
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại ninh bình
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại hà tĩnh
  tìm thuê dịch vụ kế toán tại nghệ an
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận cầu giấy
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận tại từ liêm
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận thanh xuân
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận hà đông
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận long biên
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận đống đa
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận ba đình
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận tây hồ
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận hoàng mai
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại thanh trì
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận hoàn kiếm
  tìm thuê dịch vụ kế toán thuế tại quận hai bà trưng

  YanıtlaSil
 2. istanbul trafiği ve araba gürültüsünden uzak tatlı bir kaçamak için mükemmel bir yer

  YanıtlaSil