23 Aralık 2013 Pazartesi

Şehir Tiyatroları; Fareli Köyün Kavalcısı

 
İstanbul Şehir Tiyatrolarının oyunlarına her ay gidiyoruz Poyraz'la. Her ay sonunda bir sonraki ayın biletleri online olarak satışa çıkıyor ve ben her ay için bir Poyraz'a bir kendime bilet alıyorum. Şehir Tiyatrolarındaki 3+ yaş olan oyunların çoğunu izlediğimiz için bu sefer 7+ yaş grubundan bir oyun denemek istedim ve Fareli Köyün Kavalcısına gittik.


OYUNUN KONUSU:
Hamelin kasabasında her yanı fareler basmıştır. Kasaba halkı, Belediye Başkanı'nından çözüm bulmasını isterken, kasabadan yolu geçen bir kavalcı, bin altın karşılığında onları bu dertten kurtarabileceğini söyler. Kasaba halkının tepkisinden korkan Belediye Başkanı, Kavalcı'nın teklifini çaresiz kabul eder. Ancak Kavalcı dediğini yapıp kasabayı farelerden temizlese de, Belediye Başkanı sözünü tutmaz, bu da yetmezmiş gibi Kavalcı'yı kasabadan kovar. Hakkını alamayan Fareli Köyün Kavalcısı, hem sözünü tutmayan Belediye Başkanı'na, hem kasaba halkına bir ders verecektir.
 
Oyun 1,5 saat sürüyor ve ara veriyor, bizimkilerin yaş grubu için ara pek iyi değil çünkü konsantrasyonları bozuluyor. Ayrıca oyunda çok fazla ve uzun diyaloglar vardı Poyraz biraz sıkıldı. Yani bu yaş gruplandırmalarını yapanlar doğru yapmış gerçekten daha büyük çocuklara göreydi oyun. Gene de sonuna kadar izledi bizim çocuklar ama 3-4 yaş grubu için daha kısa süren, daha fazla dans ve müzikli oyunlar daha uygun sanki.

Şehir tiyatrolarının çocuk oyunları 3 TL. Her ay sonunda bir sonraki ayın program çıkıyor ve online aşaıdaki siteden bilet alabilirsiniz. http://bilet.ibb.gov.tr/frame.asp
Ayrıca oyunların konularına, yaş gruplarına ve tüm bilgilere http://www.ibb.gov.tr/sites/sehirtiyatrolari/tr-TR/Sayfalar/Anasayfa.aspx 
adresinden ulaşabilirsiniz.

 
Her ne kadar blogun adı çocuklu geziler olsa da arada bir anne babalar içinde öneriler vermekde fayda var. Çocuğu bırakacak bir yerler ayarlayıp ayda bir de olsa tiyatroya gitmenizi öneririm. Şehir tiyatrolarının, devlet tiyatrolarının çok güzel oyunları var, keza özel tiyatrolar da çok güzel işler çıkarıyor. Hepsine gidebilmemiz tabii ki mümkün değil ama en azından arada bir çocuklardan ayrı plan yapmakta fayda var. Bu ay bu oyunu seçtik ve çok beğendik.


OYUNUN KONUSU:
Meriç nehri kıyısında yaşayan coşkulu "Romanlar"dan hüzünlü bir aşk öyküsü..."Hıdrellez", ruhu ne kadar özgür olursa olsun, sevdiğinin gönlünde tutuklu kalan genç bir kızın çaresizliğini ve yalnızlığını konu alırken, bir dönemin siyasi acılarına da tanıklık ediyor.

Oyun bir roman mahallesinde geçtiği için bol çalgılı, çengili , danslı ama bir yandan da hüzünlü. 12 Eylül dönemi de işleniyor oyunda ve yaşananlar oldukça hüzünlü. Oyun  2 perde ve 3 saate yakın sürüyor oldukça uzun sürüyor ama sıkılmadan seyrettiriyor kendini sonuna kadar. Şehir tiyatrolarının müzikal formatlı oyunlarını çok beğeniyorum. Aralık ayında da gene bir müzikal olan Kabare'ye gideceğiz.
Tiyatro ve sanat dolu günler geçirmeniz dileğiyle..
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder