7 Şubat 2014 Cuma

Çocuklara İKEBANA Kursu..İkebana nedir?

 
İkebana'nın ne olduğunu türkiyedeki belki de tek İkebana öğretmeni olan Füsun Hanım'dan mail alana kadar bende bilmiyordum. Kendisi bu güzel sanatı bana tanıştırdı, emekli İngilizce öğretmeni olan Füsun Güleç çocuklara ikebana kursu veriyor. Bu ilginç sanat nedir kendisinden öğrenelim..
 
 
Japon Çiçek Düzenleme sanatı olan İKEBANA, Batıda çiçeklerin vazolara rastgele yani belirlenmiş kurallar olmadan konmasının aksine, belirli bir felsefe ve uyulması gereken kurallar dahilinde yapılır.
Çiçek düzenleme sanatı aslında sanattan da öte derin bir yaşam görüşünün  özlü bir anlatım biçimidir.Kır çiçekleri bile öyle bir düzenlenebilir ki, en görkemli en pahalı çiçekleri gölgede bırakabilir.
İkebana, Japon sanatı diye bilinmesine rağmen Hindistan’dan yayılan Budizm’in 5-6. y.y da Japonya’ya girişi ile başlar. Budizm’de ibadet, ölmüşlerinin ruhu için Buda’nın onuruna sunağa çiçek koyarak yapılırdı.. Budizm’in doğum yeri olan Hindistan’da çiçekler rastgele konurdu.Rahip  İkenobo’nun Budizm’i Japonya’ya tanıtması ile birlikte Japonlar çiçek tanzimini daha düzgün yapıp kurallı hale getirdiler ve İKEBANA sanat formunu aldı.  
İkebana ,yapımında belli kuralları olan yaratıcı ifade şeklidir.Ekipmanı yaşayan dallar,yapraklar otlar,ve tomurcuklar ve çiçeklerdir.Kalbinde renk kombinasyonları,doğal şekiller,zarif hatlar olan bir güzellik vardır.Anlamı da düzenlemenin toplam formundan gelir. Bundan dolayı İkebana sadece bir çiçek dekorasyonundan çok daha fazla şey ifade eder.   
 
Sizde çocuklarınızı bu değişik sanatla tanıştırmak isterseniz http://fusungulec.wordpress.com/ sitesinden detaylı bilgi alabilir ve Füsun Hanım'la iletişime geçebilirsiniz..
Gsm :0532 587 20 17
E-mail : fusungulec@gmail.com

1 yorum:

  1. Emeğinize sağlık Nihal hanım. Çok teşekkür ederim. Özellikle çocuklarımız adına teşekkürler.

    Sevgiyle ve çiçekle kalın.

    Türkan Füsun Güleç

    YanıtlaSil