19 Mart 2014 Çarşamba

Basılabilir Meyveler Eşleştirme KartlarıPoyraz çok daha küçükken eşleştirme kartlarıyla çok oynardık. Çocuğun görsel hafızasını geliştirmek ,Sınıflama-sıralama, benzerlik-farklılık, eşleştirme becerilerine destek vermek amacıyla çok kullanılan bir yöntem. Hazır setler olarak da eşleştirme kartları satılıyor fakat ben genelde internetten -çoğunlukla yabancı bloglardan - kendim indirip kalın kağıtlara basarak kartları kendim yapıyorum.

Poyraz'la yaptığımız bir eşleştirme çalışmasının yazısını burada yayınladıktan sonra üzerinden çok uzun zaman geçmiş olmasına rağmen halen bana bu yazıyla ilgili mailler geliyor ve kartları mail atmamı isteyenler oluyordu, tek tek göndermem bazen mümkün olamadığı için kartları buraya koymaya karar verdim. Bu benim için çok kolay olmadı çünkü 4,5 senedir blog yazmama rağmen bilgisayar becerilerim çok iyi değildir. Önce PDF'i yazının içine eklemeye çalıştım olmadı bunun üzerine bu işin piri olan bir blogger arkadaşım bana workspace'i tavsiye etti, bende hemen hesap açıp ilk denememi yaptım. Şimdi yapacağınız şey çok basit aşağıdaki linki tıklıyorsunuz ve kartlar karşınızda :) Bunları mümkünse kalın A4 kağıtlarına basın, kesin, imkanınız varsa yıpranmamaları için lamine ettirebilirsiniz ama çok da şart değil. Sonra da keyifle oynamaya başlayın. İlk olarak karışık dizdiğinizde biraz zorlansa bile çocuğunuz zamanla alışacak ve oyundan keyif alacaktır.


Biz Poyraz'la bu çalışmalara 20 aylık civarı başladık ve 2 yaşında artık rahatlıkla basit nesneleri eşleştirebilir hale gelmişti. Sizin başlangıç yaşınıza göre çocuğunuz kartları yırtmak isteyebilir, yemeye çalışabilir :) , çok kısa sürede sıkılabilir yada hiç ilgilenmeyebilir bunların hepsi normal şeyler. İlk seferinde oturup hemen eşleştirme yapmasını beklememek gerek, ona biraz zaman tanıyın, eğer istemiyorsa kaldırın ve başka bir gün tekrar ortaya çıkarın kartları, birkaç denemeden sonra ilgilenmeye başlıyorlar ve sizin çocuğa sunduğunuz değişik materyallerle çocuğun ilgi süresi de giderek artıyor. Tekniği öğrendiğim çok iyi oldu, elimde onlarca dosya var , onları da yavaş yavaş paylaşacağım buradan.. Herkese keyifli oyunlar..

https://workspaces.acrobat.com/?d=FO9wRGjxpPEX7l*lZJ9m-A

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder