27 Mart 2014 Perşembe

Devlet Tiyatroları Kapatılmasın ! İmza at, destek ol...

 
Dünya Tiyatrolar Gününü kutlarken biz nelerle uğraşıyoruz güzel ülkemde, Tiyatronun sanatın özgür kaldığı, kapatılma tehlikesiyle karşılaşmadığı güzel günler umuduyla Dünya Tiyatrolar Gününüz kutlu olsun..
 
Hükümetin sanatla alıp veremediği nedir çözmüş değilim ama son çıkarmaya çalıştıkları TÜSAK yasası çocuğunu sanatla büyütmeye çalışan bir anne olarak beni çok üzüyor. Yasanın adını duymuş ama neler içerdiğini bilmeyenler için kısaca özetlemek gerekirse. Devlet "para kazanmadığı"nı gerekçe göstererek Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi, Güzel Sanatlar ve Senfoni Orkestralarını kapatmak istiyor. Gelişmiş toplumlarda devletin halka karşı sorumlulukları vardır, devlet eğitimden, sağlıktan, sanattan para kazanmamalıdır. Sanat eğitim kadar gereklidir çocuklarımızı büyütürken. Bu yasa tasarısı meclisten geçerse artık çocuklarımızı ne Bremen Mızıkacılarına, Ne Fındıkkıran'a götüremeyeceğiz.. Bu ülkede opera, bale kalmaz bence, zira bunlar çok fazla bütçe gerektiren yapımlar ve kimse özel olarak bunların altından kalkamaz diye düşünüyorum.

Bu tasarıya göre hükümetin belirlediği 11 kişilik bir komisyon olacak, tiyatrolar bu komisyona oyunlarını sunacaklar ve komisyonun "beğendikleri" devletten %50 yardım alabilecek. Yani ne giyeceğimize, kaç çocuk yapacağımıza, doğum şeklimize bile karışan devlet bir de bizim adımıza ne izleyip izlemeyeceğimize karar verecek.

Ayrıca her sene Konservatuardan mezun olan yüzlerce genç nerede iş bulacak hükümet bunu da düşündü mü acaba? Zaten işsizliğin hat safhada olduğu ülkemizde, işsizler ordusuna yeni gençler mi katılsın istiyorlar?

Baştan sona her şeyiyle yanlış bir yasa tasarısı, işin kötüsü bu meclise giden tüm yasalar koşulsuz olarak geçiyor, adamlardaki zihniyette zaten sanata yer yok, anında imzalarlar eminim. Ama buna bir dur demek gerek, çocuklarımızın geleceği için engel olmaya çalışmalı, elimizden geleni yapmalıyız. Bunun için en basitinden imza kampanyasına katılalım, TÜSAK yasasına hayır diyelim. Haydi anne & babalar hepiniz birkaç dakikanızı ayırarak aşağıdaki linkten kampanyayı imzalayın..

http://www.change.org/tr/kampanyalar/t-c-ba%C5%9Fbakanlik-devlet-tiyatrolari-devlet-opera-ve-balesi-g%C3%BCzel-sanatlar-ve-senfoni-orkestralari-kapatilamaz-t%C3%BCsak-yasa-tasarisini-geri-%C3%A7ek-sanata-evet#share

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder