3 Nisan 2014 Perşembe

Evde çocuklarla Ebru nasıl yapılır?

 
Çocuklarla yaptığımız mini kitap kulübü buluşmalarında kitap okumadan önce mutlaka bir aktivite yaptırıyoruz. Onur'un becerikli annesi Emine bu sefer ebru yapalım dedi, bana ebruyu evde yapmak zor olur gibi gelmişti ama hiç öyle değilmiş. Emine ebru malzemelerini Ümraniye'de hobi malzemeleri satan dükkanlardan almış, Eminönü veya Tahtakale'de mutlaka çok çeşitli malzemeler vardır uygun fiyata.

Kullandığımız malzemeler; öd suyu litreyle şişelerde satılıyor, 1 lt.si 10 TL, ebru teknesi eminim çok daha profesyonelleri vardır ama bizim çocuklar yapacağı için Emine bir milyoncudan tanesini 2,5 TL.ye almış ve gayet de iş gördü. Boyaların tanesi 4 TL, At kılı ebru fırçaları (çalıya benzeyen :) tanesi 4 TL, 100 adet ebru kağıdı 7 TL, birde şekil yapmak için kullanılan Biz denen bir malzeme var ama biz onu kullanmayıp onun yerine kürdan verdik çocuklara ki o da iş gördü.

 
Öd suyunu teknelere paylaştırdıktan sonra çocuklara istedikleri renk boyaları suya dökebileceklerini söyledik, aslında fırçayla boyaları damlatmak gerekiyor ki şekiller oluşsun ama bizimkiler küçük olduğundan tam olması gerektiği gibi yapamadılar. Boyaları döktükten sonra bu sefer kürdanlarla şekil verdiler, ki en çok bu kısım hoşlarına gitti. Boyalar birbirine karıştıkça değişik renkler alıyor ve bu da çocuklar için güzel bir deney oldu.

 
Suyla ve boyalarla istedikleri kadar oynayıp, biraz şekil verdikten sonra kağıtları suyun üstüne koyduk işin sırrı kağıdı hemen çekmek sanırım ki bu kısımları Emine halletti , bende el becerisi sıfırdır :)  Sonuçta işte bu eserler çıktı ortaya, çocuklarla yapmak için farklı ve güzel bir aktivite. Sürekli boyama ve oyun hamurundan sıkılanlar deneyebilir. Hatta bence yetişkinler için de çok zevkli, art kalan boyalarla sizde güzel vakit geçirebilirsiniz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder