28 Nisan 2014 Pazartesi

Mini Kitap Kulübü - Karda Ayak İzleri

 
Çocuklarla bir kitap okuyup bir faaliyet yaptığımız kitap külübü buluşmalarına devam ediyoruz. Daha önceki kitap kulübü buluşmalarımız:
http://www.poyrazligunler.com/2013/02/mini-kitap-kulubu-3bulusma.html
http://www.poyrazligunler.com/2013/02/mini-kitap-kulubu-2bulusma.html
http://www.poyrazligunler.com/2012/12/mini-kitap-kulubu.html

Amacımız çocuklara kitap okumak ama tabii ki öncelikle buluştuklarında bir sure oyun oynuyorlar daha sonra belirdiğimiz aktiviteyi yapıyorlar, bu sefer pizza yaptılar. Emine benim gibi tembel olmadığından :) hamuru bile kendi açmıştı ve çocuklar için bütün malzemeleri önceden hazırlamıştı. Bizimkiler de bu işi çok sevdi once hamurlarını sosladılar..
 
Daha sonra hepsi sevdiği malzemeyle pizzalarını yarattı, en ünlü şefler neden hep erkek sorumu yinelememe yetecek kadar ilgiliydiler bu pizza yapım işiyle. Daha sonra pizzalarını fırına koyduk ve heyecanla pişmesini beklediler. Hamur güzel olduğundan pizzaları gayet lezzetli oldu, pizzalar pişince afiyetle yediler.

 
Karınlarını da doyurduktan sonra sıra geldi asıl amacımız olan kitap okumaya. Onlar için çok sevdiğim bir kitap olan Karda Ayak İzlerini seçmiştim. Kitap çok uzun değil böylece konsantrasyonları dağılmadan sonuna kadar dinleyebiliyorlar.

Kitabın konusu :
Kurt kendini haksızlığa uğramış hissediyor ve çok içerliyor. Çünkü masallardaki kurtlar hep hain, korkunç ve açgözlü oluyorlar nedense... Bu önyargıları ortadan kaldırmak için, kağıda kaleme sarılıp, iyi bir kurt hakkında bir masal yazmaya koyuluyor. Ama acaba kurtlarla ilgili kanılar tümüyle temelsiz mi? Yoksa masalların bir bildiği mi var?

Masal içinde masal türündeki bu eğlenceli kitap, özellikle sevimli mizahı ve metni zenginleştiren, ayrıntılarla dolu resimleri ile dikkati çekiyor. Mei Matsuoka, metni de görsel bir öğeye dönüştürmeyi başarıyor. Büyükler metni çocuklara okurken, çocuklar da resimleri büyüklere anlatıyorlar.

3 yorum:

  1. Selam ablacım sitenizi yeni ziyaret ediyorum fakat içten yazılmış makaleleriniz var harikasınız ablacığım. Bundan sonra sık sık sitenizi ziyaret edeceğim.

    YanıtlaSil
  2. çocuklara kitap okumanın zorlukları nelerdir? genellikle kitap okurken sizi bölüyorlar mı yoksa sakince dinliyorlar mı çok merak ediyorum :)

    YanıtlaSil