12 Mayıs 2014 Pazartesi

Bezirgan - İstanbul Halk Tiyatrosu

 
İstanbul Halk Tiyatrosunun daha önce Alevli Günler oyununu izlemiş ve çok beğenmiştim. Bu oyunu da çok merak ediyordum, bu sezon sonunda fırsat bulup eşimle gittik oyuna. Genelde yetişkin oyunlarında Poyraz'ı babasına bırakıp giderim bu sefer değişiklik yaptık ama yapmaz olaydık zira eşim oyunu beğenmedi :) ve beni lütfen bir daha tiyatroya getirme ben çocuğa bakmaya razıyım dedi, sanattan anlamayan bir kocam var ne yapayım :) olsun gerçi iyi çocuk bakıyor :)


Erkan Can ve Cem Davran zaten senelerdir oyunculuklarını çok beğendiğim iki usta. Yıldaray Şahinler benim ortaokul yıllarımdan beri şehir tiyatrolarında izleyip hayran olduğum bir isim, bu oyunda kendisini yönetmen koltuğunda görüyoruz. Oyun Moliere'in Tartuffe'undan uyarlama. Tartuffe yani Türkçe adıyla Bezirgan günümüzde!! çevrede çok fazla gördüğümüz dini sömürerek çıkar sağlayan bir tipleme. Evin sahibi (Cem Davran) Bezirgan'a inanıyor, bir dediğini iki etmiyor, malını mülkünü bile onun üzerine yapıyor, hepsi din kisvesi altında, bu tiplerden etrafta çok mu var bana mı öyle geliyor son günlerde?
Oyunda Erkan Can'ı çok fazla görmüyoruz, Cem Davran oyunu alıp götürüyor diyebilirim, oyunculuğu her zamanki gibi çok başarılı. İyi dersler çıkarılacak, güzel bir uyarlama olmuş.

İstanbul Halk Tiyatrosunun İhtiyar Balıkçı ve Deniz oyununu da çok merak ediyorum, sırada o var, ilk fırsatta gideceğim.

Oyun programını http://www.istanbulhalktiyatrosu.com/ web sitesinden takip edebilirsiniz..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder