18 Kasım 2014 Salı

Tüyap 2014 Çocuk Kitapları Listesi

 
Her sene çok uzak bir daha gitmeyeceğim diye söylene söylene eve dönüp bir dahaki sene gene tıpış tıpış gittiğim şehrimin güzel ama uzak kitap fuarı. Daha once Poyraz'la da fuara gittik birkaç kez, bu sefer o okulda olduğu için, Esin'le üstelik metrobüsle gittik. 5,5 aylık bebekle evimden 65 km. uzaktaki fuara gittiğim için bana ne nedir bilemiyorum ama gitmeden de duramayanlardanım :)


12 yaşımdan beri fuara gidiyorum, öğrenciyken Tepebaşına giderdik. Sonra ne olduysa fuar dünyanın öbür ucuna taşındı. Çalışırken fuara sürekli hafta sonları gitmek zorunda kalıyordum ki çok kalabalık olduğundan çok da verimli geçmiyordu, şu anda doğum izninde olduğumdan bu sefer hafta içi gittik ve nispeten daha iyiydi. Esin'le çok fazla gezemeyeceğim için öncelikle çocuk kitaplarının yayınevlerini gezdik ve Poyraz'a bir sürü kitap aldım.

 
Fuarda  yayınevleri çok az indirim yapıyor dolayısıyla o kadar yol indirim için gidilmez, sene içinde sanal kitapçılar çok daha iyi kampanyalar yapıyorlar. Fuarda en iyi indirimle aldığımız Findus'un seti oldu. Ayrıntı yayınları %50 indirim yapmıştı ve Findus'un 4 kitabını da aldık. İyi ki almışım Poyraz bu minik kediye ve maceralarına bayıldı. Fakat kitaplar çok uzun arkadaş oku oku bitmiyor, dilim damağım kuruyor :) Çok uzun olduğu için bence kitap 5 yaş üzerine uygun hadi bilemedin 4 diyelim ama daha küçükler bu kadar uzun hikaye dinlemez bana kalırsa. İsveçli yazarın bu serisini biz çok sevdik, takip edeceğiz yılbaşında Findus'un yeni kitabı çıkacakmış, bekliyoruz.

 
Yanımda 5,5 aylık bebekle gönlümce gezemeyeceğimi ve uzun uzun inceleyemeceğimi bildiğim için alacağım kitapları önceden liste yapmıştım ve genelde listedekileri aldım. Eve gelince hepsini okudum ve doğru seçimler yaptığımı gördüm, içlerinden beğenmediğim yada beni hayal kırıklığına uğratan kitap çıkmadı. Neler mi aldım?
 
 
1) Kütüphanedeki Aslan - Tudem Yayınları - uzun zamandır aklımda olan bir kitaptı ama bir çocuk kitabı 20 TL olur mu deyip protesto ediyordum kendimce ama sonunda dayanamayıp aldım, gerçekten çok tatlı bir hikayesi var kütüphaneye giren aslanın. Şu anda idefixte indirimde.
 
2) Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan - Sara Şahinkanat sevdiğim bir yazar diğer kitaplarını çok beğenmiştik, bunu da beğendim. Ben kitabı Kır Çiçeği Yayınlarının standından aldım ama sanırım YKY basacak artık kitabı.
 
3) Masal Battaniyesi - Nesin Yayınları , çok güzel bir hikaye, çocukların üzerine oturup masal dinlediği battaniye her geçen gün küçülmektedir çünkü battaniyenin yünleriyle ihtiyacı olanlara çorap, bere, kazak örülmektedir, darken bir gün yepyeni bir battaniye gelir, yardımlaşma üzerine sıcak bir hikaye.
 
 
4) Yağmur'un Rüyası - Filiz Özdem - Poyrazın ilk imzalı kitaplarından biri olarak kütüphanedeki yerini aldı. Bu kitapta çizimlere hayran kaldım, zaten ödül almış çizimleriyle.
Yağmur'un Rüyası'nda, Ayşe İnan Alican'ın çizimleriyle rüya ülkesinin ötesine uzanıyor. Fosforlu göller, kırmızı balıklar, güzelim çançiçekleri, gizemli meşe, sihirli şato; düşmek, uçmak, koşmak, şaşmak... veee elbette anne sesi! Dünyanın en güzel diyarıdır çocuk uykuları. Yağmur'un Rüyası'na konuk olur musunuz?
 
5) Oliver - Kırçiçeği Yayınları
Genç yazar-çizer Birgitta Sif, Oliver’ın çekingenliğini, kendini farklı hissetmesini ve günün birinde kendine benzeyen başka bir çocuk ile yakınlık kurmayı başarmasını olağanüstü bir duyarlılık ile anlatıyor.
 
6) Bay Morris Lessmore'un Uçan Kitapları - Pearson Yayıncılık
Kitaplar bize hayatlar sunar, her kitap bir başkasının hayatıdır aslında ve biz de bu başka hayatlara kitaplar sayesinde dokunabilir hatta yaşarmışçasına hayatımızın bir parçası haline getirebiliriz."2012 En İyi Kısa Animasyon Filmi Oscar" ödüllü "Bay Morris Lessmore' un Uçan Kitapları", yeni hikayelerin ve yeni hayatların müjdecisi belki de...
 
 
7) Mış Gibi - Altın Kitaplar - çok güzel bir hikaye
Resim yapmak Ramon'a mutluluk verirdi. Sınırsız hayal gücü kalemin beyaz bir sayfayla buluştuğu an coşarcasına harekete geçerdi. Ancak ağabeyi yüzünden bu coşkusu bitiverdi, artık çizemiyor, hep mükemmeli arıyordu.
Kız kardeşi "doğru" resim yapmaya çalışmasının anlamsız olduğunu; denizmiş gibi, dağmış gibi, balıkmış gibi çizdiği tüm kendine özgü resimlerin ona zenginlik kattığını söylediği gün Ramon mutluluğu yeniden yakaladı.
Peter H. Reynolds, Mış Gibi adlı öyküyle gizli kalmış yeteneklerin ortaya çıkmasına ışık tutarak bize içimizdeki yaratıcı gücü ateşlememizi söylüyor.

8) Salyangoz Adam - Tübitak Yayınları
Tübitak Çocuk Haklarının her bir maddesi için harika kitaplar çıkarmış, her biri sadece 5 TL. Ben fuardan sadece 2 tanesini almıştım ama eve gelince inceledim, serinin diğer kitaplarını da alacağım.
Salyangoz Adam tüm dünyayı dolaşan ve evini yanında taşıyan bir gezgindir. Sahip olduğu her şeyi ve yolda bulduklarını beraberinde götürür. Bu garip gezgin farklı toplumların neredeyse hiç iletişim kurmadığı bir dünyada sadece seyahat etmenin keyfini sürmek için dolaşır...

9) Gülücükler Şatosu - Tübitak Yayınları
Gölgelerle dolu bir vadideki şatoda çok mu çok tembel bir dev yaşıyordu. Bu dev öyle miskin ve öyle cimriydi ki her zaman insanların kendisi için karşılıksız çalışmasını isterdi. Bu dev hayatının en büyük siparişini aldığı gün civar köylerdekiinsanları kandırmaya karar verdi ve tüm çocukları durup dinlenmelerine bile izin vermeden zorla çalıştırdı.


10) Mamut Yıkama Rehberi - Pearson Yayıncılık
Bu kitabı dinlerken Poyraz kahkalarla gülüyor, çok eğleniyor, iyi ki almışım :)

Poyraz'a 14 kitap, 2 hediye kitap ve kendime sadece 2 kitapla bu sene fuar biraz zayıf geçti nedeni de kalabalıktan sıkılan minik Esin hanımdı tabii ki ama olsun oraya gitmek o havayı solumak da bana yetti. Sevdiğim yayınevlerinin katalolarını aldım ki sırf bunlar için bile gidebilirim fuara, bütün sene bunları inceleyip yeni kitaplar seçiyorum hem Poyraza hem kendime.

Esin sıkılıp ağlamaya başladığı için yetişkin standlarını çok fazla gezemedim ama gözlemlediğim gene büyük yayınevlerinin sadece %20-25 indirim yaptığıydı, sadece Arkadya Yayınlarını gördüm tüm kitaplarını 10 TL.ye sattılar oradan Sarah Jio'nun son çıkan (hatta sadece fuar için 5 bin adet olarak basılan) son kitabı Gündüz Sefasını aldım kendime ve 2 günde okudum gayet akıcı ve güzel bir romandı. Fuara gidiş dönüş çok uzun sürse ve çok yorulsam da ben uslanmam ve seneye gene giderim :) Poyraz kitaplarını çok sevdi, birde ikeadan raf aldık ve yeni kitaplarını yeni raflarına koyduk, çok hoşuna gitti, yatmadan once kitabını seçiyor ve okuyor , devamlı da Findus hikayelerini seçiyor bir haftadır :)
 
Bir fuarda Esin'in ilk fuarı olarak tarihe geçti :) seneye daha bol kitap almalı bir fuar diliyorum kendime ve hepimize keyifli okumalar..

3 yorum:

  1. keşke gidebilsem ben de ama her sene böyle uzaktan izliyorum çok güzel kitaplar almışsınız güzel okumalar kocaman öpücükler

    YanıtlaSil
  2. çocuğu olanlar bu tarz fuarlara muhakkak gitmeli.

    YanıtlaSil